Aracım gaz almıyor aracımda gaz yok ama gösterge ful gösteriyor 0

Bunun sebebi multivalf’in (şamandıranın) takılı kalmasıdır.

Bu durum nadiren olur sebebi de dolum istasyonundaki pompa basıncının yüksek olması,birde depo dolduğu halde fazla alması için aşırı yükleme yapılmasından kaynaklanır.

Çözümü ise sürücü kendine güvenemez veya ben bu işi yapamam derse en yakın bir otogazcıya gidip teknik destek istenir.

Buna imkan yoksa sürücü’de ben bu işi dikkatlice yapabilirim derse yapılacak işlem şudur.

Gaz dolum ucunun kapağı açılır ince bir tornavida ya da sivri bir metal vasıtasıyla dolum ucunun orta kısmındaki bilya’ya yavaş yavaş baskı yaparak dolum borusundaki sıkışan gaz dikkatlice tahliye edilir.

Basınçlı gaz çıktıktan sonra bilya’ya tekrar bastığınızda basınçsız hava gibi bir şeyin çıkmaya devam ettiğini göreceksiniz

Bundan sonra tank silindir’se şamandıra’nın hemen sol tarafına şamandıra’nın 4-5 santim ötesine simitse üzeri açılır kapak açılır şamandıraya paralel tankın üst kısmına plastik bir çekiçle veya normal bir çekicin altına tanka zarar vermemesi için kauçuk veya dört beş katlı bez koyarak tankın üst kısmına birkaç defa vurarak takılı kalmış şamandıra topunun düşmesi sağlanır.

Topun düştüğü nasıl anlaşılır?

Şamandıra üzerinde küçük bir göstergesi vardır ve ful göstermektedir siz bu göstergenin sıfıra düştüğünü görmeniz lazım bu şekilde işlem tamamlanır gösterge ibresi düşünce aracınız artık gaz alacaktır.

Not: multivalf’in yani şamandıranın üzerine kesinlikle çekiçle vurulmaz orası hassas bölgedir çekiç tanka vurulur oda yukarıda söylediğimiz gibi plastik çekiç veya tanka zarar vermeyecek bir şekilde vurulur.Yorumlar


    Bu yazıya henüz bir yorum eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun!

Yorum Gönder

guvenlik