OTOGAZLI ARAÇ KULLANICILARINA OTOPARK MÜJDESİ 0

Kapalı otoparklara gerekli düzenlemeler yapılmadığı için alınmayan ve bu konuda sıkıntı yaşayan otogaz lı araç sahiplerine 2015 yılı içinde bu yasağın kalkacağına dair müjdeli bir haber geldi..

Makine Mühendisleri Odası Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) Komisyonu Başkanırkan Topuzlar, LPG sistemli araçların kapalı otoparklara girmesinin yolunu açacak düzenlemenin tamamlanma aşamasında olduğunu belirterek, “LPG’li araçların kapalı otoparklara giriş yasağının 2015 yılı içerisinde kaldırılmasını bekliyoruz” dedi.

Topuzlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, LPG’li araçlara ilişkin otogaz firmaları ve derneklerinden oluşan komisyon kurulduğunu, bu komisyonun kapalı otoparklara giriş yasağının kaldırılması için altyapı çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

LPG sistemli araçların kapalı otoparklara girmesinin yolunu açacak düzenlemenin tamamlanma aşamasında olduğunu anlatan Topuzlar, şöyle konuştu: “LPG’li araçların kapalı otoparklara giriş yasağının 2015 yılı içerisinde kaldırılmasını bekliyoruz.

Gerekli yasal düzenlemelerin tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.. Yasağın kaldırılmasının ardından otoparklar, havalandırma ve yangın söndürme sistemleri açısından daha güvenli hale getirilmeli.

Aynı zamanda, araçlar tekrar Makine Mühendisleri Odası tarafından kontrol edilip camlarına hologram yapıştırılarak güvenli oldukları belgelendirilmeli.

Komisyondan çıkacak kararla otoparkların fiyatlandırma mekanizmaları da LPG’li araçlar için cazip hale getirilecek.”

Araçlara merdiven altı LPG montajı yapan yerlere de müdahale edilmesi gerektiğini , yetkilendirilmiş TSE li otogaz montaj servislerine montaj ve kontrollerin yapılması gerektiğini vurgulayan Topuzlar,

“Çünkü kazaların büyük kısmı yeterli kontrolleri yapılmadan, mühendisleri, izinleri ve eğitimli elemanları olmayan yani merdiven altı montaj atölyelerinde montajı yapılan araçlardan kaynaklanıyor” diye konuştu.

Avrupa’da risk yok Dünya LPG Derneği Otogaz Müdürü Alexander Stöhr ise Avrupa’da birçok ülkede yasakların kaldırıldığını ve araçların yapılan kontrollerin ardından kapalı otoparklara girebildiğini söyledi. Stöhr, yasağın yıllar önce tankerlerin alev alma riski nedeniyle konulduğunu ancak alınan önlemlerle bunun engellenebileceğini kaydetti.

Kaynak : http://www.2a.com.tr/Yorumlar


    Bu yazıya henüz bir yorum eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun!

Yorum Gönder

guvenlik