Neden Otogaz

LPG YAKITI NİÇİN DAHA GÜVENLİDİR

-Tankın içindeki gaz basıncı 27 bara ulaştığı zaman şamandıra fazla gaz basıncını 24 bara düşürene kadar tahliye eder.
- Tank 120C ısıya ulaşırsa şamandıranın üzerindeki 120Cde eriyebilen kurşun tapa eriyerek gazı dışarıya tahliye eder.
- Gaz borusunun kopması halinde aşırı gaz akışını tesbit eden aşırı akış valfı gazı keser.
- Şamandıra bulunan kilit tankın dolumunu %80 olarak kısıtlar.
- Dolum noktasından sadece gaz girişine izin verilir, geri akışı mümkün değildir.
- Şamandıranın üzerinde bulunan gaz valfı kontak kapandığı anda gazın akışını keser.
- Kontak kapandığında gaz valfi gazı keser. Enjektörler gazı keser. Şamandıra valfi gazı keser. Yani üç ayrı yerde gaz hapsolur. Tehlike oluşturması mümkün değildir.

OTOGAZ NEDİR? LPG OTOGAZ SİSTEMLERİ ARAÇLARDA NASIL ÇALIŞIR ?

• Yaygin olarak "tüpgaz " adıyla bilinen LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı ) ülkemizde ısıtma, ısınma, aydınlatma ve motorlu araçlarda kullanılan yaygın bir enerji kaynagıdır. LPG renksiz ve kokusuz bir gazdır. Ancak oluşabilecek bir sızıntının hemen anlaşılabilmesi için rafinerilerde özellikle kokulandırılmıştır. Ham petrolün, rafinelerde arıtılması ile veya dogalgazdan elde edilir. Gazın bileşimi %70 bütan (C4 H10), %30 propan (C3 H8) dir. Havadan ağır yanıcı bir gazdır. LPG havadan ağır olduğu için kaçak durumunda su gibi akar ve en derin yerde birikir.

• İlk olarak A.B.D. San Diago Gas-Electric Company tarafından denenen LPG benzine alternatif bir yakıt olarak kullanılmaya başlanmış ve tüm dünyada kullanımı çok hızlı bir şekilde yayılmıştır.1975 yılında Rusya da LPG ile çalışan ilk araç piyasaya çıkarılmıştır.Halen A.B.D ve Avrupa ülkelerinde kullanımı teşvik edilen ve benzinin alternatifi bir yakıttır.Başta A.B.D , HOLLANDA, İTALYA,JAPONYA,FRANSA,BELÇİKA olmak üzere birçok gelişmiş ülkede milyonlarca araç LPG OTOGAZ sistemine sahiptir.

• Dünyada 1940lı yıllarda otomobillerde kullanılmaya başlanan LPG 30u aşkın ülkede 4 milyondan fazla araç sahibi tarafından tercih edilmekte ve bu ülkelerde 22.000den fazla dolum istasyonu hizmet vermektedir. Sadece İtalyadaki LPGli araç sayısı 1 milyonun üzerindedir. Avrupada son model çok lüks arabalarda bile artık gaz sistemi fabrika çıkışı takılmaktadır. Türkiyede LPGli otomobil kullanımı 1995 yılında T.C. Sanayi Bakanlığı tarafından belirlenen yönetmeliklere uymak şartıyla serbest bırakılmıştır.

• Otogaz (LPG) istasyonlarından sıvı haldeki LPG, dolum ağzı vasıtasıyla aracın bagajındaki LPG tanklarına doldurulur. LPG tankı üzerindeki şamandıra vasıtasıyla bakır borudan aracın motor bölümündeki gaz valfine ve oradan da basınç regülatörüne iletilir. Regülatör tarafından sıvı halden gaz haline çevrilen LPG buradan mikser vasıtasıyla aracın karbüratör kısmına aktarılır ve yanma gerçekleşir.