S.S.S

SIKCA SORULAN SORULAR

 

Aracıma LPG dönüşümü Yaptırmak istiyorum? Nelere dikkat etmeliyim?

 Aracınızın LPG dönüşümünü mutlaka TSE yetki belgesine sahip ve yetkili makine mühendisi çalıştıran firmalarda yaptırınız. LPG dönüşümünde dikkat edilmesi gereken iki husus var bunlar marka ve işçilik. Dönüşümünü tercih ettiğiniz ürün aracınıza uygun olmalı ve montaj işçiliği ehil ustalar tarafından yapılmalıdır.

 

-Aracıma LPG montajı yaptırarak ne kadar tasarruf elde edebiliriz?

-LPG kullanımının araçta yakıt tasarrufunun dışında başka avantajları varmı?

-Hangi marka otogaz sistemini tercih etmeliyim?

-LPG sisteminin ömrü ne kadardır?

-Montaj için ödediğim parayı  kaç km de amorti edebilirim.?

 

 Aracımdaki LPG Tesisatını Ruhsatıma Nasıl İşletebilirim?

Aracınızdaki LPG tesisatınızın projesi yoksa yetkili bir LPG&CNG dönüşüm servisinde araç yetkili makine mühendisi tarafından kontrol edilerek araç projelendirilir. Müşterimiz almış olduğu proje ile birlikte internet randevusu ile MMO( Makine Mühendisleri Odası) dan LPG gaz sızdırmazlık raporu almalıdır. Almış olduğu gaz sızdırmazlık raporu ile araç muayene istasyonu TÜVTÜRK’ e giderek aracının periyodik muayenesini yaptırılır. Araç muayeneden geçtikten sonra ruhsat sahibi ikamet ettiği ilçedeki emniyet müdürlüğü trafik tescile giderek ruhsat yapraklarını değiştirir ve yakıt cinsi benzin - LPG olan ruhsatlarını alır. Ruhsata işletmek için verilen yasal süre 1 ay olup bu yasal sure geçildiği takdirde geç bildirim bedeli alınmaktadır

  

Araçlarda LPG Kullanmak Ne Kadar Güvenlidir?

Standartlara uygun olarak Otogaz dönüşümü yapılmış araçlar, en az diğer yakıtları kullanan araçlar kadar güvenlidir. Otogazın araçlara dolumu ve depolanması konusunda emniyetle ilgili kaygılar genellikle olması gerekenden fazladır. Otogazın güvenlik seviyesi benzin ve dizele eş hatta bu yakıtlardan daha yüksektir. Çünkü otogaz sistemlerinde kullanılan tanklar benzin ve dizel tanklarına göre çok daha dayanıklıdır. Otogaz, sızıntı tehlikesini önleyen tanklarda basınç altında muhafaza edilir.

 - İstasyon kurulumları için TS 11939, TS 1446, TS 1449

 Doğru montaj yapılması halinde LPG benzinden daha güvenlidir. LPG çarpma tahribat deneylerinden geçmiş, giriş kilitleme ve aşırı sıcaklık kontrol valfli basınçlı dökme çelik depolarda muhafaza edilmektedir. Tankların üzerine bağlanan Multivalf (çoklu şamandıra) tanktaki sıvı LPG seviyesini ve LPG giriş-çıkışlarını kontrol eden çoklu kontrol ünitesinin yanı sıra yeni uygulamalarda ilave bir valf daha konulmuştur. Multivalf üzerinde tanka giren ve çıkan gazın iletim hatlarını açıp kapatmak için bir adet el ile kumanda edilen vana mevcuttur. Bu vanalar bakım, kaza ve yangın anında LPG giriş ve çıkışını kapatmaya yarar. Multivalf üzerinde yer alan aşırı akış vanasına ilaveten yeni uygulama ile gelen bobinli valf sayesinde araca arkadan çarpma ve iletim borularının kopma ya da kırılması halinde her iki valf birden devreye girerek sistemi otomatik olarak kilitler.

LPG’ li Araçların Bakım Ve Kontrolleri

LPG li aracınızın montajdan sonra ilk 1000 km de kontrolü olup daha sonra her 10.000 km de bir periyodik olarak filtre bakımı yapılmalıdır. Ayrıca 30 000 km de enjektör temizliği yapılmalıdır. Bu bakımlar aracınızı güvenli olarak kullanabilmeniz için gerekli olan kontrollerdir.

 

Aracımın LPG Tesisatında Gaz Sızıntısı olduğunu tespit edersem ne yapmalıyım?

 Araç’tan gaz kokusu aldığınız takdirde yapmanız gereken ilk iş aracınızı benzin konumuna almanız olacaktır. Araç benzin konumuna geçtiğinde LPG sistemindeki valfler otomatik olarak gazı keser ve devamında yetkili bir serviste aracın kontrolünü yaptırınız.

 

Aracımdaki LPG Tesisatını Söktürmek İstiyorum? Yasal prosedür nedir?

LPG tesisatını söktürmek için aracınızı yetkili bir LPG dönüşüm servisinde söktürünüz ve aracınızın yetkili bir proje merkezinden LPG söküm proje si alarak aracınız muayene ye girmesi ve ruhsattan düşürülmesi gerekmektedir.

 

Aracımdaki LPG Tesisatını Başka Bir Araca Montaj Yaptırmak İstiyorum?

LPG sistemi seri numaraları araclara ait kimlik bilgileri gibi o araca ait olarak sızdırmazlık ve muayene de kayıt altına alınmaktadır, dolayısıyla ruhsata işlenmiş bir aracın sistemini söküp başka bir araca takma şansınız yoktur.

 

LPG Motorda Hararet Yapar Mı?

Araçların motor yapıları ve çalışma prensiplerine uygun LPG sistemi seçilmesi ve kaliteli bir montaj yapılması şartı ile otogaz lı araçlarda hararet(ısı yükselmesi) sorunu yaşanmaz. Aracın seriliğine uygun ürün takılmaması ve LPG sisteminin ayarlarının iyi yapılmaması durumunda ısı yükselmesi LPG li aracınızın montajdan sonra ilk 3 gün motor suyu kontrol edilmelidir eksilme olduğu takdirde yapılan serviste kontrol edilmelidir.

 

Aracıma Ne Kadar zaman Bir Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yaptırmalıyım?

Egzoz gazı emisyon ölçümü çevre ve orman bakanlığı tarafından yürütülmekte olup yetkili emisyon ölçüm istasyonlarında bu hizmet verilmektedir. Yasal olarak sıfır araçlardan ilk üç yıl emisyon ölçümü istenmemektedir. Eğer aracınız 10 yaşını geçtiyse (2002 model altı) emisyon ölçüm süreniz 1 yıldır yani her sene emisyonunuz ölçülüp emisyon pulu almanız gerekmektedir. Aracınız 10 yaşın altındaysa (2002 model üstü) hususi araçlarda ve arazı taşıtlarında emisyon ölçümü 2 (iki) yılda bi yapılmalıdır. Diğer araç cinsleri için( ticari, kamyon, kamyonet vb.) Yaş farkı olmaksızın emisyon ölçümleri her sene yapılmalıdır. Emisyon ölçüm kontrolü trafik denetimlerinde yasal olarak ciddi şekilde kontrol edilmektedir ve yapılmadığı takdirde ağır şekilde para cezası bulunmaktadır.